Gmina Miasto Krosno
Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie rozpoczął nabór do programu
„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 r.
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi w orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Program jest realizowany w dwóch formach:
- świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
- miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
- ośrodku wsparcia,
- innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora programu, spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu,
- domu pomocy społecznej na postawie przyjętej przez gminę lub powiat uchwały,
- w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-d, istnieje możliwość realizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym, w przypadku posiadania wolnych miejsc;
- świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
- ośrodku wsparcia,
- ośrodku placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
- innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora programu spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu,
- domu pomocy społecznej na postawie przyjętej przez gminę lub powiat uchwały,
- w przypadku braku możliwości realizacji opieki wytchnieniowej w miejscach, o których mowa w lit. a-d, istnieje możliwość realizowania opieki wytchnieniowej w centrum opiekuńczo-mieszkalnym, w przypadku posiadania wolnych miejsc.
Usługi świadczone w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym
z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego.
Osoby zainteresowane proszone są o dostarczenie:
- Karty pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny (Załącznik nr 6 do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023)
- Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023(Załącznik nr 7 do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023)
- Kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy dziecka) lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowanego na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Oświadczenia strony o zapoznaniu się z programem i regulaminem realizacji usługi opieki wytchnieniowej – edycja 2023.
- Klauzul informacyjnych w ramach naboru i karty zgłoszenia uczestnika do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 r. stanowiącej załączniki do Programu.
- Formularza informacyjnego do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023
Wskazane dokumenty znajdują się w załącznikach pod ogłoszeniem o naborze.
Dokumenty należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta, znajdującego się w siedzibie MOPR przy ul. Piastowska 58, 38-400 Krosno lub wysłać pocztą na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ul. Piastowska 58, 38-400 Krosno do dnia 25.01.2023 roku do godz. 15:30 (liczy się data stempla pocztowego).
Wszelkie informacje dotyczące naboru udzielane są przez koordynatora Programu Panią Andżelikę Lenart pod numerem telefonu 13 43 204 59 wew. 128.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie informuje, iż z uwagi na ograniczone środki przyznane na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 niższe niż wnioskowano - każda karta zgłoszenia uczestnika do Programu będzie rozpatrywana indywidualnie pod kątem samodzielności osoby z niepełnosprawnością, możliwości pomocy ze strony rodziny lub instytucji oraz konieczności zapewnienia wsparcia i osiągnięcia celu Programu.